news-details

Вицепрезидентът на САЩ Ванс: Създадохме солидна основа за регионално примирие

Вицепрезидентът на САЩ Джеймс Дейвид Ванс направи оценка на процеса за регионално прекратяване на огъня.

„Искаме регионално примирие. Създадохме добра основа. Техническите преговори ще продължат седмици“, каза Ванс, като подчерта, че процесът продължава.

Говорейки за замразените ирански активи, Ванс заяви, че тези средства могат да бъдат използвани в рамките на икономически договорености. Той каза: „След освобождаването на замразените ирански активи работим по механизъм, който ще позволи тези средства да бъдат използвани за закупуване на произведени в САЩ стоки. Тази структура ще допринесе за икономическите отношения и ще създаде нов баланс за различни държави.“

Ванс посочи, че процесът се осъществява с участието на различни държави: „Катар и някои от нашите партньори имаха важен принос. Премахването на ограниченията върху иранските активи може да има положителен ефект както за американските фермери, така и за иранската икономика.“

В края на изявлението си Ванс благодари на всички страни: „Благодаря на всички за техния принос. Техническите разговори ще продължат през следващите седмици. Ще следим процеса отблизо.“

Bulgaria News Agency