Министърът на външните работи на Украйна Андрий Сибиха приветства приключването на всички необходими вътрешноправни процедури в Кувейт за влизането в сила на споразумението за военно и друго сътрудничество с Украйна.
Сибиха благодари на емира на Кувейт и правителството на страната за подкрепата, като заяви, че споразумението ще изведе отношенията между Украйна и Кувейт на ново равнище в областта на военно-техническото сътрудничество, отбраната и сигурността.
Той подчерта, че споразумението ще създаде нови възможности за съвместни проекти, обмен на опит и използване на съвременни технологии, като отбеляза, че Украйна е натрупала значителен опит в противодействието на съвременните заплахи за сигурността по време на войната с Русия.
Сибиха заяви, че споразумението е част от стратегията на Украйна за задълбочаване на отношенията със страните от Персийския залив и цели укрепване на регионалното сътрудничество в сферата на сигурността. Той подчерта солидарността на Украйна с Кувейт и останалите членове на Съвета за сътрудничество в Персийския залив.
Освен това Сибиха осъди всяко нарушение на суверенитета и териториалната цялост на Кувейт и страните от Персийския залив, като заяви, че сътрудничеството ще укрепи отбранителния капацитет както на Украйна, така и на нейните партньори в региона и ще допринесе за мира и стабилността в Близкия изток.
Bulgaria News Agency